Přírodní vědy - teorie a praxe

Naše další setkání je o přírodních vědách. První přednášející, Dr. Marta Pokora-Carzyńska, představí „Zdraví prospěšné vlastnosti biologicky aktivních peptidů proti civilizačním chorobám“ a přednášející z České republiky, Mgr. Petra Čadová, představí praktický přístup k výuce chemie s využitím ICT.

CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002839

CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002839

Datum konání

19. 6. 2023 08:00

Odkazy

"Přírodní vědy – teorie a praxe"

POLSKO dr inż. Marta Pokora-Carzyńska

Preventivní péče o zdraví zahrnuje racionální výživu a fyzickou aktivitu. Víme, že správná výživa dokáže předcházet nemocem a pomáhá je léčit, pokud se již vyskytnou. Mezi sloučeniny, které mají zvláštní význam podporující zdraví, patří biologicky aktivní peptidy pocházející z potravinových bílkovin. Biologická aktivita peptidů spočívá v jejich antioxidační, antihypertenzní, imunomodulační, protinádorové, opioidní a antimikrobiální roli a ve vazbě a transportu minerálních látek. Biologicky aktivní peptidy tak mají pozitivní vliv na oběhový, trávicí, nervový a imunitní systém.

Biopeptidy lze využít při prevenci civilizačních chorob, jako jsou:

a) kardiovaskulární onemocnění,

b) inzulínová rezistence a diabetes 2. typu,

c) nádorová onemocnění,

d) virové a bakteriální infekce,

e) neurodegenerativní onemocnění.

Jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob je arteriální hypertenze. Podávání syntetických léků, ačkoli je nezbytné, je spojeno s řadou nežádoucích účinků, jako je kašel, kožní vyrážka, nekontrolovaný pokles krevního tlaku pod normální hodnotu, ztráta chuti, angioedém, snížená funkce ledvin. Ve srovnání s tradičními léky přírodní peptidy z potravin nemají žádné vedlejší účinky.

Které výrobky obsahující biopeptidy se doporučují zejména pacientům s hypertenzí? Jedná se o: bílé mléko a jeho hydrolyzáty, fermentované mléčné výrobky, pšenici, kukuřici, rýži, sóju, pohanku, fazole, řepku, česnek, brambory, vepřové a drůbeží maso, vejce, ryby a mořské plody.

Biopeptidy mají také pozitivní účinky na cukrovku - další nemoc, která trápí lidi po celém světě. Jejich zdraví prospěšné vlastnosti souvisejí s jejich schopností inhibovat aktivitu enzymů podílejících se na metabolismu inzulínu.

Před několika lety americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil 15 peptidových léků, které jsou považovány za bezpečný a slibný prostředek proti diabetu.

Bylo také prokázáno, že biopeptidy mohou významně podpořit lidský imunitní systém a zmírnit průběh Covid-19. Proteiny savčího mléka jsou cenným zdrojem peptidů, které mohou regulovat imunitní funkce prostřednictvím svého inhibičního nebo stimulačního vlivu na prvky imunitního systému. Ukazuje se, že je možné omezit vstup viru SARS-Cov2 do buňky a jeho replikaci.

Proto stojí za to věnovat pozornost tomu, co jíme, a zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na biologicky aktivní peptidy.

ČESKÁ REPUBLIKA Mgr. Petra Cadová

Využití IT ve výuce chemie má pozitivní vliv na zájem žáků o tento předmět díky atraktivnější formě výuky. K tomuto účelu lze použít počítače, notebooky, tablety, projektory, digitální fotoaparáty, termokamery, interaktivní tabule, dotykové obrazovky, mobilní telefony a měřicí systém Pasco. Kromě výše uvedených nástrojů je možné využít také materiály dostupné na internetu v podobě multimediálních učebnic, stránek s odborným názvoslovím a provedenými výzkumy a platforem s výukovými hrami, které lze zařadit do hodin chemie. Cennými výukovými pomůckami jsou také aplikace jako chemix.org, chemsketch, moodle a corinth. Atraktivita těchto nástrojů spočívá v tom, že se liší od tradičních vyučovacích metod, poskytují více možností k pozorování určitých jevů, nutí žáky k aktivitě, podporují jejich kreativitu a zlepšují proces učení. Pokud jde o učitele, tyto nástroje jim usnadňují práci ve smyslu dostupnosti určitých materiálů a vizualizace různých procesů.

Napsáno dne: 14. 6. 2023