„Současné zdravotní problémy – aspekt duševního zdraví“

K účasti na setkání zveme ředitele škol, učitele, středoškoláky, studenty a všechny další lidi, kterým je blízká medicína, zdraví, duševní zdraví, psychologie a pedagogika. Nejzajímavější hlasy z diskuse budou oceněny a zveřejněny na webu https://www.cz-pl-transedu.eu/.

CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002839

CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002839

Datum konání

20. 5. 2022 12:30

"Současné zdravotní problémy - aspekt duševního zdraví".

POLSKO dr Ewa Bakońska-Pacoń

Problémy, kterým každý den čelíme, negativně ovlivňují naše duševní zdraví. Objevují se různé potíže. Nejčastěji se uvádí deprese a úzkostné poruchy. V obou případech je jedním ze znepokojujících příznaků zhoršená koncentrace a problémy s pamětí.

Málokdo si uvědomuje, že kondici mozku lze zlepšit fyzickou aktivitou. Ačkoli je všeobecně známo, že "pohybem ke zdraví", stojí za to podívat se na to, jak si pamatujeme různé informace a jak tyto mechanismy ovlivňuje fyzická aktivita. Mozek má velmi složitou strukturu, a když všechny struktury spolupracují, máme složité vzpomínky a pamatujeme si, co jsme se naučili.

Wojciech Oczko - dvorní lékař krále Stefana Batoryho a Zikmunda III. Vasy - přisuzoval významnou léčivou roli vodě, slunci, vzduchu a fyzické aktivitě. Řekl, že "pohyb může nahradit téměř každý lék, zatímco žádný lék nemůže nahradit pohyb".

Fyzická aktivita ovlivňuje řadu mechanismů na systémové, buněčné a molekulární úrovni, neboť zlepšuje produkci neurotrofických faktorů, neurotransmiterů a hormonů, podporuje přežívání neuronů a neuroplasticitu, optimalizuje neuroendokrinní a fyziologické reakce na psychosociální faktory a fyzickou únavu a senzibilizuje autonomní a centrální nervový systém tím, že ovlivňuje řadu procesů, jako je synaptická plasticita, neurogeneze, angiogeneze a autofagie.

Jak si zlepšit paměť?

a) změnit životní styl, ve kterém bude hrát důležitou roli tělesná námaha, spánek a odpočinek, strava a okysličení,

b) farmakologicky prostřednictvím prokognitivních léků a neuroprotektivních přípravků,

c) psychologicky cvičením pozornosti a paměťových funkcí na základě různých mentálních činností.

Pokud existují důkazy, že fyzická aktivita zlepšuje mozkové funkce, včetně paměťových schopností, která aktivita je tedy nejlepší? Odpověď zní: KAŽDÁ. Každý z nás by si měl vybrat podle svých možností a potřeb. Existuje také vzdělávací kineziologie neboli gymnastika mysli, podle níž by se měla provádět cvičení ("líné osmičky", "slon", "sova", "střídavé pohyby"), která jednoduchým a přirozeným způsobem zlepšují funkci mozku.

ČESKÁ REPUBLIKA Mgr. Miloš Poláček

Zdá se, že klíčem k pocitu pohody je každá forma aktivity. Aby se zmírnilo negativními dopady pandemie, mnoho institucí se zaměřilo na aktivity, které mohou zlepšit pocit pohody žáků, studentů a učitelů. Příkladem takového opatření je spolupráce Střední zdravotnické školy v Trutnově se Střediskem volného času, které nabízí:

1) adaptační aktivity - v rámci této formy se pořádají 2-3denní "školy v přírodě",

2) zábavné programy „For Fun”

3) odborné kurzy,

4) výchovně-vzdělávací programy,

5) preventivní programy,

6) kurzy „Na klíč“.

Základ úspěchu podpůrných programů:

a) aktivní učitel/školní pedagog

b) vynikající znalost třídního kolektivu

c) konkrétní objednávka

d) zkušenosti a dovednosti lektorů

e) konzultace používaných vzdělávacích metod mezi učitelem/psychologem a lektory

f) vhodná volba prostředí

g) práce učitele před a po programu

h) finanční prostředky.

Uvedené údaje jednoznačně poukazují na to, že Střední škola v Trutnově velmi aktivně vyvíjí opatření související s organizací volného času tak, aby byl tráven příjemně a s ohledem na aktuální potřeby žáků.

Napsáno dne: 13. 5. 2022